Czym różnią się opony zimowe od letnich?

Michał Ostrowski 2022-12-18 0 komentarzy
Czym różnią się opony zimowe od letnich?

Dobór ogumienia do modelu i typu samochodu jest bardzo ważny, z tego względu każdy kierowca powinien dysponować podstawową wiedzą dotyczącą rodzaju opon. Jakie są różnice pomiędzy modelami letnimi a zimowymi?

Na samym początku należy zwrócić uwagę na wzór bieżnika. W oponach zimowych jest on głęboki, aby dostała się do niego jak największa ilość śniegu. Warto wiedzieć, że ubity śnieg zapewnia dobrą przyczepność na śnieżnych i oblodzonych drogach. Poza tym bieżnik składa się również z tysięcy wąskich rowków, których zadaniem jest rozpraszanie wody i zapobieganie aquaplaningowi, czyli utracie przyczepności na mokrej nawierzchni. Ogumienie tego typu najlepiej funkcjonuje w temperaturze poniżej +7 stopni Celsjusza.

Natomiast opony letnie są wykonane z twardej mieszanki kauczukowej, co zapewnia im trwałość i odporność na wysokie temperatury. Charakteryzują się mniejszym tarciem, dzięki czemu pozwalają na oszczędność paliwa i mają dobrą przyczepność wzdłużną oraz poprzeczną na mokrych i suchych powierzchniach. Posiadają mniej rowków niż egzemplarze zimowe. Wzór bieżnika jest prosty, blokowy, a powierzchnia styku z drogą duża, co zwiększa sterowność pojazdu, skraca drogę hamowania.

Osoby, które chcą kupić najwyższej jakości, wytrzymałe opony zimowe lub letnie, powinny złożyć zamówienia na stronie internetowej hurtopony.pl. Przedsiębiorstwo oferuje modele przeznaczone do samochodów osobowych, motocykli, quadów, skuterów, wózków widłowych, kosiarek, maszyn rolniczych i sprzętu budowlanego.

Jeżeli artykuł przypadł Ci do gustu, zostaw nam pozytywny komentarz!